DRONE’LAR HAYATIMIZI NASIL DEĞİŞTİRECEK?

İnsansız Hava Aracı yani drone teknolojisi, çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Eskiden askeri amaçla kullanılan drone, artık hayatın her alanına girmeye başlıyor. Drone asıl anlamını taşımasa da “erkek arı” demektir. TDK ise droneyi “uçak göz” olarak tanımlamıştır. Dronların icat edilmesinin asıl amacı; veri ve bilgiyi en hızlı, kaliteli, düşük maliyetli ve güvenli bir şekilde istenilen yere ulaştırmaktır. Droneler bir nevi dönemimizin uzaktan kumandalı arabası gibi.

Dronelerin iki çeşidi vardır. Bunlardan biri Wi-fi ile çalışan, uzaktan kumandayla kontrol edilen. Diğeri ise Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi sonucu oluşan gelecekte internet erişimi olmadan sürekli havada kalabilecek hava araçlarıdır. Zuckerberg’in internetsiz bölgelere internet sunmaktır. Ancak bu yazımda daha çok ilk bahsettiğim Wi-fi ile çalışan droneler geçecek. Droneler ayrıca son yılların yükselen trendleri arasındadır.

DRONE’LARIN KULLANIM ALANLARI

Başta bahsettiğim gibi drone eskiye göre artık çoğu alanda kullanılmaya başladı. Hadi gelin başlayalım.

SPOR

Dronun spordaki yeri daha çok extrem sporlar için geçerlidir. Extrem spor insanları takip ediyor ve aynı zamanda spor esnasında görüntü kaydediyor. Bu konuda SkydioR1 ve Airdog ileri gelen firmaların öncüsüdür.

ASKER   

Askeri alanda son 10 yıldır kullanılmaya devam ederken bazıları gözetlemek için bazıları ise saldırı için kullanılıyor. Army Technology tarafından 2019 yılında derlediği top10 listede ilk sırayı Amerikan ordusuna ait olan Predator C Avenger aldı. Ama güzel haberimiz var 10. Sırada Türklere ait olan TAI ANKA yer alıyor. Bunu yanında ilk 10’da Çin, Birleşil Arap Emirlikleri, İngiltere, İsrail yer alıyor. Ancak ilk 10’da 4 İHA ya sahip olan Amerika açık ara fark bu işte iyi diyebiliriz.                                                

ÇEVRESEL KORUMA

Bildiğimiz üzere günümüzün önemli sorunlarından bir nesli tükenen canlılardır. WWF’a göre iklim değişikliği ve kaçak avcılıkla birlikte her yıl binlerce canlının nesli tükeneceği tahmin ediliyor. Buna bir çözüm bulmak isteyen Liverpool John Moores Üniversitesi Doğa Bilimleri Okulundaki ekip, nesli tükenmekte olan canlıları takip edebilen bir drone geliştirdi. Okyanusta bile kullanılan bu drone ayrıca çevrecilerin kaçak avcılarla savaşmasına izin verebilir.

ENERJİ

Yine günümüzün sorunlarından biri fosil yakıtlar. Alternatif enerji her geçen gün daha popüler hale gelirken fosil yakıtlar ise yaşamın tüm boyutunu etkileyeme devam ediyor. İnsan erişiminin zorlu olduğu kısımlarda dronelere yer veriliyor.

GÜVENLİK

Güvenlik şirketleri, kapsamlı bir gözetim sistemi oluşturmak için droneleri kullanıyor. Bu işin öncüsü Nightingale Security adlı şirkettir. Bunlar siz tatile gitseniz bile çalışır ve evinizin etrafında herhangi bir güvenlik sorunu var mı kontrol eder. Eğer bir alarm tetiklenirse drone canlı akış başlatır ve olanları kaydeder.

SPACE

Belki fotoğrafını veya haberini görmüşsünüzdür. 2018 yılında Nasa Mars’a İHA yollayacağını duyurmuştu. drone, gezegen hakkındaki her türlü bilgiyi toplamaya çalışacak. Teknolojinin ilerlemesiyle droneların daha ileri gezegenlerde de araştırma yapacağı tahmin ediliyor.

Bu kullanım alanlarının yanı sıra daha birçok kullanım alanımız vardır.

  • Gazetecilik ve film için hava fotoğrafçılığı,
  • İnsansız kargo taşımacılığı,
  • Afet ve insan yardımı,
  • Erişilemeyen yerlerin coğrafi haritasını çıkarma,
  • Acil müdahale,
  • Her türlü tarım alanında,
  • Yarışları takip etme,
  • Sahil güvenlikte can simidi olarak daha bir sürü kullanım alanı vardır

GELECEKTE DRONELERİN YERİ

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte doğal olarak drone teknolojisi de sürekli gelişiyor. Yukarıda verdiğim kullanım alanları şu an günlük hayatta pek karşımıza çıkacak bir durum değil. Ancak ileriki yıllarda tahmin edilene göre çoğu insan droneye sahip olabilecek.

Amazon LLC’ye bağlı olan airdronecraze’a göre drone teknolojisinin 7 nesli var. Ayrıca bu nesillerden biz şu an teknolojinin neresindeyiz anlayabiliriz.

1.Nesil: Her türden temel uzaktan kumandalı uçak.

2.Nesil: Statik Tasarım, Sabit Kamera Montajı, Video Kaydı / Hareketsiz Fotoğraflar, Manuel Pilotaj Kontrolü.

3. Nesil: Statik Tasarım, 2 Eksen Gimbal, HD Video, Temel Güvenlik Modelleri, Yardımlı Kılavuzluk.

4. Nesil: Dönüştürücü Tasarımlar, 3 Eksenli Gimballer, 1080P HD Vide veya Daha Yüksek Değer Enstrümantasyonu, Geliştirilmiş Güvenlik Modları, Otopilot Modları.

Nesil 5: Dönüştürücü Tasarımlar, 360 ° Gimbals, 4K Video veya Daha Yüksek Değer Enstrümantasyonu, Akıllı Pilotluk Modları. Çoğu aynı fikirde.

6. Nesil: Ticari Uygunluk, Güvenlik ve Düzenleyici Standartlara Dayalı Tasarım, Platform ve Yük Uyarlanabilirliği, Otomatik Güvenlik Modları, Akıllı Pilotluk Modelleri ve Tam Otonomi, Hava Sahası Farkındalığı. Mevcut Drone Teknolojisiyle buradayız, bazı üst düzey profesyonel sınıf Dronlar gelecek nesle geçmeye başladı.

 7. Nesil: Ticari Uygunluk, Tam Uyumlu Güvenlik ve Düzenleyici Standartlara Dayalı Tasarım, Platform ve Yük Değişimi, Otomatik Güvenlik Modları, Gelişmiş Akıllı Pilotluk Modelleri ve Tam Otonomi, Tam Hava Sahası Farkındalığı, Otomatik Eylem (kalkış, kara, görev yürütme)

 (7 nesil airdronecraze’den alıntıdır.)

Sizce dünyamız bu teknolojide hangi konumda?

Mevcut teknolojimiz beşinci ve altıncı nesillerde bulunuyor. Yedi neslin içinden bu kadar yükselmek bana da ani bir etki yarattı. Umarım yedinci nesli görürüz.

Peki gelecekteki dronelerin yeri nedir bir de buna bakalım.

Aslında baştan söylemek lazım kullanım alanlarında bahsettiğim gibi onlar da gelecekteki dronelerin yerinde yer alıyor. Sadece biraz daha gelişmelerine zaman tanımamız lazım. Düşünsenize pizza sipariş ediyorsunuz ve karşınızda bir drone var. Belki birkaç yıla bu hale gelebiliriz. Amazon bunun için çalışmalarına başladı bile. Bakalım neler olacak. Geleceğin meslekleri arasında drone pilotluğu da geçiyor. Hatta drone pilotluğu için ehliyet veren kurslar bile açıldı. Şimdiden birçok firma drone pilotu arıyor bile.

Ancak teknoloji gelişimlerinin kötü yanı da olabiliyor. Örneğin drone teknolojisi ile izinsiz izleme ve bunun gibi taciz olayları gerçekleşebilir. Biz gelişen teknolojiyi pozotif olarak kullanmaya çalışalım. Teknoloji bu gibi yanlışlar olsun diye gelişmiyor sonuçta. Peki biz ne yapıyoruz? Dronenin gelecekteki yerlerinden biri de NutzenTech. Nutzentech bir yeşil teknoloji girişimidir. Burada amaç müşterilerin çevresel ayak izlerini iyileştirmek ve bunu insanız hava aracı olan EnveDrone’u sunarak yapmaktadır. EnveDrone, üretim sonucunda atık çıkaran şirketlerin hava ve su atıklarının içeriklerini ve miktarlarını raporlamalarına ve bu raporlarda 2-3 boyutlu haritalar üzerinde kirlilik kaynak tespitlerini, kirlilik verilerini koordinatsal olarak görmelerine olanak sağlayan; aynı zamanda tesislerdeki hasar ve onarımların takiplerini üzerinde bulunan termal, yüksek çözünürlüklü ve multispektral kameralar sayesinde görüntülenmesini sağlayan bir sistemidir.