HAVA KİRLİLİĞİ COVİD-19’DAN DAHA FAZLA CAN ALIYOR!

Evet çok garip değil mi? Dünyanın gündeminde olan Covid-19 salgınından kaçmaya çalışarak evlerde karantinaya alınıyoruz. Ancak Covid-19’dan daha fazla can alan hava kirliliğini gündemde tutamıyoruz.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her 10 kişiden 9’unun hava kirliliğinin aştığı bölgelerde yaşadığını tahmin ediyor yani solunabilir hava nadir halde bulunuyor. Hava kirliliği dünya çapında her yıl 7 milyondan fazla insanın canını alıyor. Ve bu yıl Covid-19’dan beklenen ölüm miktarını çok aşıyor.  Ayrıca yapılan araştırmalara bakılırsa hava kirliliği Covid-19’un ölüm riskini de arttırıyor.

HAVA KİRLİLİĞİ NASIL OLUŞUR?

Hava kirliliğinin nasıl oluştuğuna bakmadan önce hava kirliliği nedir buna bakalım. Hava kirliliği; havada katı, sıvı, gaz durumundaki istenmeyen maddelerin canlıların hayatına zarar vermesi olarak nitelendirilebilir.

Hava içerisinde %78 oranında azot, %21 oranında oksijen ve %1 oranında diğer maddeler vardır. Dediğim gibi eğer bahsettiğimiz maddelerin dışındaki zararlı maddeler hava ortamına girerse hava bileşimi bozulur ve hava kirliliği oluşur. Bu durum ekolojik dengenin bozulmasına neden olarak canlılar aleminde büyük değişiklikleri meydana getirir.

HAVA KİRLİLİĞİNİN NEDENLERİ

Peki bu kadar insanı öldüren hava kirliliğinin nedenleri nelerdir?

  • Olumsuz hava koşulları,
  • Kalitesiz yakıt harcanması,
  • Tarım ilaçları,
  • Nüfus,
  • Kalorifer ve sobanın yanlış zamanlarda açılması,
  • Doğaya karşı olan kozmikleri kullanmak,
  • Motorlu taşıtlar,
  • Sanayi tesislerinin yanlış kullanılması,
  • Kentlerin konumu gibi durumlar hava kirliliğine neden olabilir.

Gördüğünüz gibi çoğu neden insan kaynaklı olarak görünüyor. Gelecek nesli ve hala değişime açık olan insanlara eğitim veya bilinçlendirme yapılmalıdır.

HAVA KİRLİLİĞİ SONUÇLARI VE YAKIN GELECEK

Eğer bir gelişme gösteremezsek 2030 yılına kadar hava o kadar zehirli olacak ki nefes almak için oksijen kiti kullanacağız. Ayrıca erken yaşlanma da geliyor diyebiliriz. Yani bunca zaman bilim insanlarının çaresini bulmaya çalıştığı hastalıklar bile hava kirliliği nedeniyle daha da artacak gibi duruyor.

Hava kirliliğinin en önemli sonuçlarından biri olan küresel ısınmaya gelelim. Küresel ısınma her geçen gün dünyanın ortalama sıcaklığını arttırıyor ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPPC) öngördüğü ise, ortalama sıcaklıkta 2025’e kadar 1 santigrat derece ve 21. Yüzyılın sonuna doğru ise 3 santigrat derece artış olacağıdır.

Sera gazlarındaki artış ile ozon tabakası azaldı ve böylece; cilt kanserini ve göz kataraktı riskini arttı. Ayrıca ozon tabakasının incelmesi bağışıklık sistemimizi büyük ölçüde etkiler.

Ayrıca hava kirliliği; fotosentezi azalması, asit yağmuru, alerji, çocuk bronşitleri gibi sonuçlar doğurur.

Bu konuyu araştırırken incelediğim resimler beni dehşete düşürdü. Yandaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi 10 yıl sonra bu durumda olma ihtimalimiz çok yüksek. Umarım bunun önüne insanlık olarak geçebiliriz.

HAVA KİRLİLİĞİ-İNSAN VÜCUDU

Hava kirliliği bu yıl Covid-19 salgınıyla daha çok gündeme geldi. Birkaç araştırma; uzun süre hava kirliliğine maruz kalanların Covid-19’a yakalanmasını ve ölüm riskini arttırması sonucunu elde ettikleri görülmüş.

Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucunu size iletmek isterim. Havadaki partikül sayısında küçük bir artışın bile Covid-19 ölüm oranında neredeyse %17 daha etkili olduğu ortaya çıktı. Ancak hala kesin veriler elimizde bulunmuyor. Ancak iyileştirdiği gerçeği de bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre hava kirliliği; kanser, astım, akciğer hastalıkları ve kalp hastalıklarını ciddi bir biçimde alevlendiriyor.

HEP BİRLİKTE: HAVA KİRLİLİĞİNİN ÇÖZÜM YOLLARI

En önemli çözüm yolunu söylüyorum. Hazır mısınız…? BİLİNÇLİ BİREYLER YETİŞTİRMEK. Evet biliyorum çok klas bir çözüm ancak bunu yapabilirsek yolun yarısından fazlasını aşmışız demektir. Çevre bilinci oluşan çocuklar gelecek nesillerimize de bu bilinci aşılar ve bu böyle devam eder. Bir diğer çözüm yolumuz: soğukluk. Evet soğukluk çünkü evimizi ısıtan ısıtıcılar yukarda bahsettiğim gibi hava kirliliğin öncülerinden. Diğer bir çözümümüz, özel araç kullanımını azaltmak. Bu dönem toplu taşıtlara binmek zor olsa da kısa mesafeli yerlere bisikletiniz varsa bisikletinizle gitmek daha yararlı olacaktır. Başka bir çözümümüz, sanayi yerlerini yerleşim alanlarının uzaklarında tutmak. Ayrıca apartman bacanızın temizliğine özen gösterin. Bol bol fidan, ağaç dikelim ve geleceğimize yatırım yapalım.      Umarım bu yazıyı ya da bunun gibi yazıları dikkatlice okuyarak bilinçlenirsiniz. Şu an lay lay lom yaşıyoruz ancak ileri zamanlarda çok sıkıntı çekeceğiz gibi duruyor. Hani diyoruz ya 2020 bizim en kötü yılımı oldu. Belki de gelecek zamanlarda keşke 2020’ye geri dönseydik diyebiliriz. Bunu dememek için lütfen insanlık bilincimizi oluşturalım ve dünyamızı kurtaralım.