Hava Kalitesi Ölçümü

2016’da Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre 70 yıldan beri her 1 sene içerisinde sadece çevre kirliliklerinden dolayı ölen insan sayısının 12.600.000 olduğu tespit edildi. Bu araştırma sonrasında üretim yapan ve sonucunda atık ortaya çıkaran şirketler atıklarının ve tesislerindeki ekipmanların raporlamalarını denetçi kurumlara raporlamakla görevlendirildi. Özel şirketler ve üniversitelerin çevresel veri toplamak konusunda geçirdiği araştırma ve geliştirme süreçleri sonucunda hava kalitesi istasyonları ve el aletleri olmak üzere başlıca iki teknoloji üretildi. Zaman ilerledikçe verilerin alınması hususunda araştırmalar arttı fakat düşünülmeyen tek bir şey vardı: bu iki teknolojinin ortak problemi tek noktada veri almaları idi. Bölgenin herhangi bir koordinatında olan kirliliği sadece tahminler ile sunulduğu bu sistemde ekipmanların insanlar ile kalite ve kontrol işlemlerinin tamamlanması iş sağlığı ve güvenliğini riske atmaktadır.

NutzenTech bünyesinde geliştirilmiş olan EnveDrone, havayı kirleten gaz parametreleri algılayıcılardan oluşmuş bir sensör kutusunun drone entegresiyle oluşturulmuş tamamen otonom çalışan bir insansız hava aracıdır. Her sensör bir partikül madde ya da spesifik bir hava kirletici maddenin konsantrasyonunu farklı türlerde sinyaller ile algılamayı gerçekleştirir.

Sensörlerin seçiminde yüksek hassasiyet, kısa zamanda veri gönderimi, akredite belgesinin bulunması, etkili menzil mesafesi, saniyede toplanan veri sayısı, total tepki süresi, kullanım ömrü, devre ısıtıcı akımı, çalışma gerilimi, dış ortama uyumluluk, aktif çalışma sıcaklığı, aktif çalışma zamanında dış ortam basıncı ile ilişkisi, çapraz ölçüm sistemleri ile uyumluluk gibi parametreler göz önünde bulundurularak seçimler gerçekleştirilmiştir. Hava kalitesi sensörleri, hava ile temas halinde olduğundan itibaren gerekli devre gerilimi sağlanmasının ardından anlık olarak temas edilen havanın ne olduğunu saptayabilir ve kısa süreli olarak bir geri dönüş elde edilir. Her bir sensör kendine özgü ve ölçümleyeceği parametreye bağlı çeşitli çalışma prensiplerinde ölçümlerin alınmasını sağlamaktadır.