YAPAY ZEKANIN YETENEK PATLAMASI: MAKİNE ÖĞRENİMİ

Son zamanlara doğru big data ile birlikte adını sıkça duymaya başladığımız makine öğrenimi, bilgisayarların insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirmeye yarıyor. Araba kullanmaktan tutun da diri gibi sanal asistanlara kadar birçok alanda yapay zekaya destek sağlıyor. Ve en önemlisi yazılım dünyasını anlamamıza yardımcı oluyor. Haydi makine öğrenimini detaylıca inceleyelim.

MAKİNE ÖĞRENİMİ NEDİR?

Basit bir şekilde anlatırsak bir bilgisayar sistemine nasıl doğru tahminler yapacağını öğreten sisteme makine öğrenimi deriz. Örneğin fotoğraftaki bir nesnesin ne olduğunu ayırt etme, el yazısıyla bilgisayar yazısını ayırt etme, NutzenTech’in sunduğu Envedrone gibi önündeki engelleri algılayıp ona göre hareket etmek diyebiliriz. Makine öğrenimi aslında yapay zekanın alt dalı olup veri değerleri tahmin etmek için eski verileri kullanır. Bunu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.” Sözüne benzetebiliriz. Makine öğrenmesi, yapay zeka arayışında ortaya çıkıp yapay zekanın alt dalı haline gelmiştir. Makine öğrenmesi ikiye ayrılır: denetimli ve denetimsiz öğrenme.

DENETİMLİ ÖĞRENME

Denetimli öğrenmede girdi olarak veriler girilir ve istenilen bilgiyi alarak çıktı verisi oluşturur. Bunu yemek yapmaya benzetebiliriz. Malzemeleriniz yani girdi verileriniz hazırdır ancak yemeği yapmak için tarif lazımdır bu da bizim bilgilerimiz olur. Tarihi aldıktan sonra da yemeğimiz yani çıktı verimiz oluşur.

DENETİMSİZ ÖĞRENME

Denetimli öğrenmeye göre daha karmaşık olan denetimsiz öğrenmede malzemeler var ama yemek yok. E ne var o zaman derseniz. Hiçbir şey yok. Sadece veri var ancak beynimizin algılayamayacağı kadar sınırsız veri bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymaz. Yani insan eli yok diyebiliriz.

Şu an bilgisayar çağının fetüs döneminde yer alıyoruz. Bilgisayarlar verilen bilgilere göre ilerliyor ancak makine öğrenmesi, bilgisayarlara öğrenme yetisini sunacak. Yani insanların bilgisayara kod vermesine gerek kalmayacak diyebiliriz. Bu size bir şeyi hatırlattı mı? Robot istilası… Korkmayın daha robotlar takla atmaktan öteye gidemedi ama ilerde neden olmasın.

Ben Robot filminden bir kesit

MAKİMNE ÖĞRENİMİ KULLANIM ALANLARI

Belki yaşamışsınızdır. Mesela İnstagramda karşınıza herhangi bir foto çıktı ve buna uzun uzun baktın veya beğendin. Kısa bir zaman sonra İnstagram’ınızda baktığınız post tarzında bir sürü post çıkmaya başlar. Bunu ben de çok yaşıyorum. İşte bu makine öğrenimi sayesinde oluyor. Korkutucu di mi. Makine öğrenimin kullanım alanlarına gelecek olursak:

  • Apple Siri, Google Home, Amazon Alexa gibi sanal asistanlar,
  • Kendi kendine giden arabalar,
  • Google haritalar gibi uygulamalarla trafik yardımı,

Bunların dışında korkutucu ve aynı zamanda yararlı olabilecek pek çok alanı vardır.

Size günümüzden bir örnek vermek isterim. Sizce bir yere kaydolurken ben robot değilim dedikten sonra trafik lambasını işaretle tarzındaki sorular ne için soruluyor? İnsansız arabalar için. Evet, bu da makine öğrenimiyle oluyor.